Zakład Taksonomii, Fitogeografii i Paleobotaniki

Pokaż Kraków na większej mapie

Address
Collegium Śniadeckiego
ul. Kopernika 27
31-501 Kraków

Zakład wywodzi się z katedry botaniki utworzonej w 1847 roku. Nazwa "Katedra (Zakład) Systematyki i Geografii Roślin" używana była od ok. 1953 roku. Obecna nazwa jednostki powstała w wyniku połączenia w 2016 roku Zakładu Taksonomii Roślin, Fitogeografii i Herbarium oraz Zakładu Paleobotaniki i Paleoherbarium.

Profil badawczy:

  • taksonomia różnych grup organizmów (grzybów, mszaków, wątrobowców i roślin naczyniowych),
  • florystyka,
  • fitogeografia,
  • fitosocjologia,
  • ekologia grzybów saprotroficznych i mykoryzowych,
  • mikrobiologia gleby,
  • kartografia florystyczna,
  • paleobotanika paleozoiku, mezozoiku i czwartorzędu,
  • palinologia,
  • aerobiologia,
  • monitoring pyłkowy na terenie Krakowa i na transekcie od Tatr po środkową Polskę.

Kierownik

dr hab. Szymon Zubek
tel. 12 424 17 98
ul. Lubicz 46
31-512 Kraków

e-mail: szymon.zubek@uj.edu.pl

Nauczyciele akademiccy

Jacek Madeja - dr, adiunkt

Specjalność:

  • palinologia

Zainteresowania badawcze:

  • palinologia czwartorzędu,
  • palinologiczne wskaźniki działalności człowieka w przeszłości,
  • immunodetekcja alergenów pyłkowych w powietrzu,
  • paleoDNA (ancient-DNA),
  • palinologia sądowa.

Zajęcia dydaktyczne:

  • Paleobotanika,
  • Podstawy paleozoologii i paleobotaniki,
  • Technologie informatyczne.

 

Piotr Mleczko - dr hab., adiunkt z habilitacją

Specjalność:

  • mykologia

Zainteresowania badawcze:

  • taksonomia i ekologia grzybów,
  • ektomykoryza.

Zajęcia dydaktyczne:

  • Różnorodność i ewolucja roślin, glonów i grzybów,
  • Biologia grzybów,
  • Grzyby i porosty - zajęcia terenowe,
  • Grzyby w biotechnologii i medycynie,
  • Warsztaty botaniczne.

 

Agnieszka Nobis - dr, adiunkt

Specjalność:

  • taksonomia roślin i fitogeografia

Zainteresowania badawcze:

  • florystyka,
  • fitogeografia (przede wszystkim Kotliny Sandomierskiej),
  • taksonomia roślin,
  • ochrona przyrody,
  • zastosowania metod numerycznych w badaniach nad roślinnością.

Zajęcia dydaktyczne:

  • Różnorodność i ewolucja roślin, glonów i grzybów,
  • Botanika - zajęcia terenowe,
  • Geobotaniczne zagadnienia Karpat,
  • Geobotaniczne zagadnienia Wyżyny Małopolskiej,
  • Warsztaty botaniczne.

 

Marcin Nobis - dr hab., adiunkt

Specjalność:

  • taksonomia roślin i fitogeografia

Zainteresowania badawcze:

  • florystyka,
  • fitogeografia (ze szczególnym uwzględnieniem Wyżyny Małopolskiej),
  • taksonomia roślin,
  • fitosocjologia,
  • zastosowania metod numerycznych w badaniach nad roślinnością,
  • ochrona przyrody.

Zajęcia dydaktyczne:

  • Różnorodność i ewolucja roślin, glonów i grzybów,
  • Botanika - zajęcia terenowe,
  • Geobotaniczne zagadnienia Karpat,
  • Geobotaniczne zagadnienia Wyżyny Małopolskiej.

 

Grzegorz Pacyna - dr, asystent

Specjalność:

  • paleobotanika

Zainteresowania badawcze:

  • rośliny kopalne i ich znaczenie ewolucyjne,
  • flory karbońskie Polski,
  • organy rozrodcze roślin kopalnych,
  • biostratygrafia,
  • kopalne ekosystemy.

Zajęcia dydaktyczne:

  • Paleobotanika,
  • Różnorodność i ewolucja roślin, glonów i grzybów.

 

Artur Pliszko - dr, adiunkt

Specjalność:

  • taksonomia roślin i fitogeografia

Zainteresowania badawcze:

  • florystyka,
  • taksonomia,
  • geografia roślin,
  • rośliny inwazyjne,
  • homogenizacja biotyczna,
  • hybrydyzacja między rodzimymi a obcymi gatunkami roślin,
  • ochrona przyrody.

Zajęcia dydaktyczne:

  • Botanika - zajęcia terenowe,
  • Technologie informatyczne.

 

Kaja Rola - dr, adiunkt naukowy

Specjalność:

  • ekologia porostów
  • biostatystyka

Zainteresowania badawcze:

  • biota porostów i flora roślin naczyniowych obszarów skażonych metalami ciężkimi,
  • ekologia porostów,
  • akumulacja metali ciężkich w porostach,
  • zbiorowiska kryptogamiczne inicjalnych stadiów sukcesji w siedliskach zaburzonych,
  • znaczenie struktury zbiorowisk kryptogamicznych w bioindykacji skażenia gleby,
  • interakcje pomiędzy mezofauną glebową a biotą porostów,
  • praktyczne wykorzystanie porostów w rekultywacji zwałowisk pohutniczych,
  • zastosowanie metod statystycznych w taksonomii i ekologii.

Zajęcia dydaktyczne:

  • Różnorodność i ewolucja roślin, glonów i grzybów,
  • Warsztaty botaniczne,
  • Technologie informatyczne,
  • Rośliny zarodnikowe,
  • Botanika - zajęcia terenowe.

 

Maria Zając - prof. dr hab., profesor nadzwyczajny

Specjalność:

  • taksonomia i geografia roślin

Zainteresowania badawcze:

  • geografia roślin,
  • problemy geobotaniczne Karpat i ich przedpola,
  • metody kartowania flor,
  • inwazje biologiczne,
  • synantropizacja szaty roślinnej,
  • ochrona przyrody.

Zajęcia dydaktyczne:

  • Różnorodność i ewolucja roślin, glonów i grzybów,
  • Botanika - zajęcia terenowe,
  • Ekologia zapylania roślin,
  • Problematyczne gatunki inwazyjne,
  • Ochrona Przyrody,
  • Synantropizacja szaty roślinnej,
  • Warsztaty Botaniczne.

     

Joanna Zalewska-Gałosz - dr hab., adiunkt z habilitacją

Specjalność:

  • taksonomia,
  • florystyka.

Zainteresowania badawcze:

  • taksonomia Potamogeton

Zajęcia dydaktyczne:

  • Różnorodność i ewolucja roślin, glonów i grzybów,
  • Botanika - zajęcia terenowe,

 

Szymon Zubek - dr hab., adiunkt z habilitacją

Specjalność:

  • mykologia
  • mikrobiologia gleby

Zainteresowania badawcze:

  • ekologia grzybów mykoryzowych,
  • mikrobiologia gleby,
  • wpływ grzybów arbuskularnych na produkcję metabolitów wtórnych przez rośliny,
  • interakcje roślin inwazyjnych z mikroorganizmami glebowymi,
  • mykoryza arbuskularna, struktura zespołów mikroorganizmów i procesy glebowe w lasach klimatu umiarkowanego,
  • zastosowanie mikroorganizmów glebowych w aktywnej ochronie zagrożonych gatunków roślin.

Zajęcia dydaktyczne:

  • Różnorodność i ewolucja roślin, glonów i grzybów,
  • Biologia grzybów,
  • Grzyby i porosty - zajęcia terenowe,
  • Grzyby w biotechnologii i medycynie,
  • Warsztaty botaniczne.

Pracownicy inżynieryjno-techniczni

  • Krystyna Bobak
  • dr Małgorzata Jaźwa
  • Jolanta Sajka
  • Małgorzata Wyrwała

Doktoranci

  • mgr Monika Beszczyńska
  • mgr Elżbieta Jędrzejczak
  • mgr Magdalena Jopek
  • mgr Ewelina Klichowska
  • mgr Patryk Komur
  • mgr Marta Majewska
  • mgr Piotr Piszczek
  • mgr Katarzyna Rożek